Početkom Prvog svjetskog rata 1914. školu u Krajiškoj pretvaraju u vojarnu i nastava se sljedeće četiri godine održava u zgradi kod Svetog Duha za dječake i na Pantovčaku za djevojčice. Završetkom rata 1918. godine učenici (samo dječaci) napokon se vraćaju u današnju školsku zgradu, ali ne u sve prostorije. Nastavu je u tom periodu pohađalo 394 dječaka u četiri školske prostorije u dvije smjene. Iz pisanih izvora saznajemo da se u školi nalazilo časničko sklonište i magazin, u dvorištu škole odlagali su se alati gradskih pometača, obavljala se obuka za zanatlije grada Zagreba i otvoren je analfabetski razred za obrtnike. Djevojčice su se u školu vratile 1921. godine kada je vojska u potpunosti iselila iz svih prostorija i tada je započela redovita obuka za dječačku i djevojačku školu u Krajiškoj. Davne 1922. godine započinje nadogradnja drugog kata, a iste godine i završava. U prisutnosti gradskog načelnika Vjekoslava Heinzela 1923. pod školsko okrilje smješten je i školski ambulatorij.

12. srpnja 1933. škola dobiva naziv Narodna muška osnovna škola Petar Zrinski. Uvođenjem građanske škole 1938. dolazi do spajanja Narodne muške osnovne škole Petar Zrinski i Državne ženske narodne škole Franjo Rački u jednu cjelovitu Državnu mješovitu narodnu školu u Krajiškoj ulici. 1940. škola postaje Viša narodna škola. Početkom Drugog svjetskog rata školska zgrada ponovno postaje vojarna, a učenici su raseljeni. Zgrada je 1945. i 1946. godine korištena i kao vojna bolnica. Učenici se 1946. godine vraćaju. Sljedeće renoviranje i nadograđivanje škole bilo je 1957. godine i škola je do danas zadržala isti izgled.

Za stoti rođendan škola dobiva knjižnicu i mijenja ime u OŠ Veljka Vlahovića. 1990. godine škola ponovno dobiva naziv OŠ Petra Zrinskog i nosi ga do danas. Agresijom na Republiku Hrvatsku u periodu od 1991. do 1995. škola je pokazala svoju humanost udomivši mnoge učenike s područja Vukovara i Petrinje. Također je primila sve odjele Pedagoške akademije iz Osijeka i Petrinje. Od 1996. do 2000. godine poboljšava se materijalno stanje škole. Uz pomoć Gradskog ureda za obrazovanje i sport i donacija roditelja puno se toga poboljšalo u materijalnom smislu: centralno grijanje, opremljenost učionica, nastavna sredstva i pomagala za razrednu i predmetnu nastavu itd. Godine 2005. škola je napokon dobila novu sportsku dvoranu, a time i mnoga kulturna i, naravno, sportska događanja.

2014. godine škola je ugostila učenike OŠ Pavleka Miškine zbog obnove njihove školske zgrade, a 2015. godine slavit ćemo 140. rođendan naše škole.

(Preuzeto iz Monografije škole izdane povodom 135. godišnjice)